OBVK inviterer til Beachvolleyens Dag

Årets første sommerdag – lørdag d. 1. juni – kalder på beachvolley. Odense og resten af Danmark kommer til at syde af beachvolley, når der for første gang afholdes den fælles åbent-hus-dag Bechvolleyens Dag.

 

Skyd sommeren ind med en sjov og aktiv dag for hele familien lørdag d. 1. juni, hvor beachvolley- og volleyballklubber over hele landet inviterer til Beachvolleyens Dag. OBVK er også med på den nationale åbent-hus-dag. Kom forbi banerne ved Dalumhallen på Mejerivej 1, 5260 Odense S fra kl. 11.00, så garanterer vi for store smil, fed stemning og sved på panden.

 

Beachvolley er for alle

Til Beachvolleyens Dag får alle interesserede mulighed for at spille beachvolley”, fortæller klubbens formand Bent Juhler. ”Alle er meget velkomne og alle kan være med – uanset alder og om man har prøvet at spille beachvolley før. Vores dygtige trænere står klar til at hjælpe deltagerne godt i gang på banerne, og man kan høre nærmere om klubbens mange tilbud.

 

DGI og Volleyball Danmark står bag

Bag arrangementet står OBVK i tæt samarbejde med ’Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley’, herunder DGI Volleyball og Volleyball Danmark. Projektleder i ’Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley’, Sebastian Mikelsons, siger: ”Med Beachvolleyens Dag præsenterer vi de mange glæder og fordele ved beachvolley. Beachvolley er bl.a. en fleksibel og billig sport at gå til, da intet udstyr kræves, det foregår ude i naturen, og man kan spille sammen som familie på tværs af generationer.

 

For yderligere information

Du kan se mere om Beachvolleyens Dag på www.bevægdigforlivet.dk/beachvolleyensdag. Her finder du også et overblik over alle de klubber, der afholder Beachvolleyens Dag.

 

Kontakt venligst Claus Myltoft på mail myltoft@linde-massage.dk for yderligere information om OBVK og om Beachvolleyens Dag.

 

For generelt information om Beachvolleyens Dag kontakt projektleder i ’Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley’, Sebastian Mikelsons, på telefon 26 82 69 69 eller mail sebastian.mikelsons@bevaegdigforlivet.dk.

FAKTABOKS #1

Beachvolleyens Dag

Beachvolleyens Dag er en landsdækkende event arrangeret af landets volley- og beachvolleyklubber i samarbejde med Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley. Formålet med Beachvolleyens Dag er at fejre at beachvolleysæsonen starter, at få udbredt kendskabet til beachvolleysporten, at vise klubbernes mange muligheder frem og tiltrække flere medlemmer til klubberne.
Det er første gang nogensinde, at Beachvolleyens Dag afholdes.

Klik her, hvis du vil vide mere om Beachvolleyens Dag:
https://www.bevaegdigforlivet.dk/volleyball/for-klubber/beachvolleyens-dag/om-beachvolleyens-dag

 

 

FAKTABOKS #2

Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley

Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley er et samarbejde mellem DGI Volleyball og Volleyball Danmark – og er en del af den overordnede Bevæg dig for livet-vision. Formålet med samarbejdet er at få endnu flere til at begynde til volleyball eller beachvolley og opleve glæden ved disse sportsgrene.

 

Klik her, hvis du vil vide mere om Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley:

https://www.bevaegdigforlivet.dk/fokusomraader/volleyball

Beachvolleyens dag

Dette indlæg blev udgivet i Nyheder. Bogmærk permalinket.

Der er lukket for kommentarer.